פוטוסופיה | יולי 2021 - בית ציוני אמריקה - ZOA TLV

פוטוסופיה | יולי 2021

תמונה מכילה הרבה יותר ממה שניתן לתאר במילים. הדבר החשוב ביותר בה אינו נראה לעין. זהו רגש, סנטימנט, נוסטלגיה, הרמוניה. תמונה טובה, אינה משקפת את המצב הסובייקטיבי של הצלם. תמונה טובה תופסת רגע ייחודי – הרגע בו בחר הצלם ללחוץ, ורגע זה נבחר מפני שהצלם זיהה אותו, במודע או שלא במודע – כ״הרגע המכריע״. במלים אחרות, הדבר המשמעותי ביותר אינו הרגע המסוים והמקום המסוים, אלא המהות הייחודית שעוברת בתמונה, המבטאת חיים, הרמוניה, יופי או כל סנטימנט נעלה אחר.

מאחורי כל צילום יש רעיון פילוסופי המנסה לחשוף את משמעות החיים, והטקסט הוא חלק בלתי נפרד ממנו. לא מדובר בטקסט שמסביר את הצילום או בצילום שמבטא את הטקסט. הם שניהם חלק מהיצירה ויוצרים את השלם, ללא כוונה להסביר האחד את השני. השילוב בין הצילום לטקסט מאפשר להביא את השלם, את המתח, את החידתי, את הפרדוקס ואת סימן השאלה. הצילומים מזמינים אתכם להיכנס אל חידת היצירה וחידת החיים.

בהקדמה לספר ׳פוטוסופיה׳ כתב אלכס ליבק על יצירותיו של פייר: ״תמונותיו מספרות ומעלות אצל המתבונן עולמות מורכבים אשר דורשים הרבה יותר ממבט מרפרף. כמעט בכולן אני יכול לדמיין יותר מנרטיב אחד. האניגמטי והחידתי אצלו פותח עבורי הרבה מעבר לסיפור החד משמעי. תצלומיו הם אוניברסליים כיוון שאינם קשורים לזמן ולמקום מסוים״.

פייר פאולין

פייר פאולין התחיל את דרכו כצלם-רחוב בשנת 1976 בצרפת, וחי את הצילום ואת הפילוסופיה כדרך חיים למעלה מ- 40 שנה. בשנת 1986 עלה לארץ וייסד את ׳אקרופוליס החדשה׳, בית ספר לפילוסופיה, שפועל כעת בשמונה ערים בארץ.

פייר הרצה והציג תערוכות יחיד בערים שונות ברחבי העולם, כגון פריז, ליסבון, מרסיי, בילבאו, מדריד, מומביי, תל אביב ועוד. הוא הוזמן לקנדה ולאקוודור בחסות משרד החוץ הישראלי, כדי לקדם דיאלוג תרבותי במדינות אלה, השתתף בתערוכת האמנות הבינלאומית המפורסמת "Salon d'Automne" בשנים 2019 ו-2020 בפריז ופרסם חמישה ספרים שעוסקים באמנות ובצילום מזווית ראיה פילוסופית.

כיום פייר עדיין מתמקד בצילום רחוב, באמצעות מצלמת Leica Q2 עם עדשה 28 מ”מ.

בשנים האחרונות החל לפתח את המושג ״פוטוסופיה״ שהינו שילוב של פילוסופיה וצילום.

פייר: ״פילוסופיה עבורי היא מה שחושף את משמעות החיים והאמנות היא הדרך עבורי להתקרב למשמעות זו. המצלמה היא האמצעי בו אני משתמש כדי לתפוס יופי סמוי מן העין שנוכח בחיים, בכל מקום סביבנו, והתצלומים מאפשרים לי לחשוף אותו ולהציע אותו לכולם כיופי נגלה״.

דילוג לתוכן