מציאות שקופה | ספטמבר 2019 - בית ציוני אמריקה - ZOA TLV

מציאות שקופה | ספטמבר 2019

תערוכת אמנים למען כפר הנוער בן שמן

יצחק תורג'מן / אסנת מנשס / סידור כהן

דבורה פישר ז"ל הייתה תעשיינית ישראלית, שפעלה רבות למען הקהילה. בין היתר הייתה חברת הנהלה של עמותת ילדים בסיכויי-המועצה לילד החוסה והשקיעה את מירב זמנה ומשאביה למען ילדים, שהוצאו מביתם בכורח הנסיבות וגדלו בפנימיות. הקשר המיוחד שלה עם עולם הפנימיות התחיל כבר בשנת 1980, כאשר החליטה יחד עם בעלה ד"ר אלי פישר שמשפחתם תהיה משפחה מארחת לשני ילדים, אח ואחות, שהיו גם בפנימית בן שמן. אין מקום ראוי יותר מהגלריה, שנקראה על שמה, לתצוגת התערוכה הנוכחית, המוקדשת לכפר הנוער בן שמן.

כפר הנוער בן שמן נוסד ב-1927 ומשמש כיום בית ל-450 חניכים בגילאי 6-21. הכפר ידוע בזכות המסורת שלו, המעמידה את החינוך במרכז העשייה, תוך כדי שילוב של חינוך, חברה ועבודה באווירה של שיתוף וסובלנות. בכפר בית ספר יסודי ותיכון, פנימייה וכן משק חקלאי מגוון ומפואר. רוב החניכים לומדים בו עד סוף התיכון, אחדים מהם נשארים עד סוף שירותם הצבאי.

שלושה אמנים מציגים בתערוכה, כל אחד מהם מצטיין בתחום היצירה בשימוש בזכוכית.

יצחק תורג'מן הוא אומן זכוכית המתמקד בציור על זכוכית בצבעי זכוכית, ושריפה בתנור בטמפרטורה של כ 800 מעלות צלסיוס. עיקר מיוחדות עבודתו, מושתתת על פיתוח עצמי של טכנולוגיה ייחודית הכוללת הזרקה לזכוכית של תחמוצת מתכת באמצעות "דקאל" בייצור עצמי, המאפשרת לו להגיע לציור בשילוב פרטים עדינים על מצע הזכוכית. נושאי ציורו הנם נופים ופורטרטים של מנהיגים, מעצבי דעת קהל, אמנים ויוצרים ידועי שם. בין היתר הוא מצייר גם בהשראת יצירות קלסיות מעולם האמנות. לאחרונה צייר סדרה ייחודית של נופים ממרוקו.

עבודות הזכוכית של האמנית אסנת מנשס הן פרי עמל של יצירה ולימוד במהלך 15 השנים האחרונות, מאז שובה משליחות בלונדון. אסנת, מגלה סקרנות בתהליכי התכתה של הזכוכית ובמיוחד מ"הפיכתה של הזכוכית כחומר שקוף וקר לנוזל אשר בקרורו הופך לחומר רב יופי ומיסתורין". אסנת משלבת בעבודותיה מספר רב של שיטות עבודה, חלקן למדה ממאסטרים בינלאומיים וחלקן פיתחה באופן עצמאי. טכניקת "PATTE DE VERRE" (עיסת הזכוכית) הינה הטכניקה המובילה כיום בעבודותיה . מעיסה זו היא מכינה "חוטי זכוכית" בעלי יכולת אלסטית  ובאמצעות סריגה ואריגה של החוטים, יוצרת  יצירות אמנות יפות, עדינות ומיוחדות. עבודותיה של אסנת מוצגות בתערוכות בארץ ובעולם.

אמן נוסף המתארח בתערוכה הינו סידור כהן, יוצר ומפסל מחלקי זכוכית נדירים וצבעוניים אותם הוא משלב בפריטים ובחפצים מתאימים נוספים. יצירותיו של סידור כהן הוצגו בגלריות ובמוזיאונים ידועים בישראל ובעולם, רובם עוסקים בנושאים אוניברסאליים חברתיים.  סדרות פיסול מיוחדות יש לסיפורי התנ"ך שלו ולעבודות בהשראת יצירות אמנות מיתיות.

אוצר התערוכה: דורון פולק

פתיחה חגיגית: 2 בספטמבר 2019 | בית ציוני אמריקה | 18:00

 

דילוג לתוכן