Think & Drink different | מלחמות המאה העשרים - בית ציוני אמריקה - ZOA TLV

Think & Drink different | מלחמות המאה העשרים

אורן נהרי | איתי אנגל | קובי חוברה | פרופ' דני אורבך – מלחמות המאה ה-20‎ (סדרת הרצאות)

מפגש 1- 27.6 19:00-20:30
קובי חוברה- האדם נגד הטבע
סופה של המאה ה-19 ותחילת המאה העשרים התאפיינו בתגליות מדעיות והתפתחויות טכנולוגיות ששינו את העולם. הקיטור, החשמל, תחבורה ותקשורת היוו קריאת תגר אנושית אל מול הטבע. האם הצליח האדם להביס את הטבע ומגבלותיו בתחילת המאה העשרים? כיצד התבוסס האדם באופטימיות תמימה, וכיצד טפחה המציאות על פניו עם בוא חשכת הסערה של מלחמת העולם הראשונה?

מפגש 2- 11.7 19:00-20:30
קובי חוברה- מלחמת העולם הראשונה: המלחמה ששינתה את העולם
יריית האקדח שהרגה את הארכידוכס פרנץ פרדיננד בסרייבו הציתה הרבה יותר ממלחמת עולם. הירייה ששמה קץ לשלום באירופה, הורידה את המסך על עולם ישן של כבוד ומסורת, סוסים ונוצות, חרבות ומעמדות, ופתחה בפני העולם עידן חדש של טכנולוגיה, קדמה חברתית והרג בממדים תעשייתיים.
איך הומרו הסוסים בטנקים, מה קרה לעולם הצילום ומה הקשר בין גז כלור לתחבושות היגייניות? בהרצאה נפרד בשמחה מהעולם הישן ונקבל בדאגה את העולם המודרני.

מפגש 3- 25.7 19:00-20:30
אורן נהרי- מלחמת העולם השניה: המלחמה הנוראה בהיסטוריה
מלחמת העולם השניה הייתה המלחמה הנוראה בהיסטוריה, אלף הרוגים ונרצחים – מדי שעה.

מפגש 4- 8.8 19:00-20:30
אורן נהרי- מלחמת העצמאות הישראלית והשבוע הגורלי בתש"ח
הדבר היחיד הברור הוא שבחצות הלילה, 14 במאי 1948 , יורד הדגל הבריטי בארץ ישראל. אבל איזה דגל יונף במקומו? והאם כדאי להכריז על הקמת מדינת ישראל, כאשר הכל כמעט מייעצים שלא לעשות כן?
בהרצאה נדבר על השבוע המכריע שהוביל להחלטה הגורלית והלא מובנת מאליה, בין הקסטל, דיר יאסין, נבי יושע וגוש עציון וביקור גולדה בעמאן, נשאל האם צודקים ההיסטוריונים החדשים הטוענים שבעצם הישוב היה חזק בהרבה מהערבים? ואיך ניצחנו בשתי המלחמות – כי מלחמת העצמאות היא בעצם שתי מלחמות מחוברות – מלחמת אזרחים ומלחמה קונבנציונלית.

מפגש 5 22.8 19:00-20:30

קובי חוברה- מלחמת וייטנאם בעשר תמונות
לא הייתה מלחמה ששינתה את פניה של ארצות הברית כמו מלחמת ויאטנם. עד היום העימות המתיש הזה שלא זכה אפילו להקרא באופן רשמי "מלחמה", נחשב לצלקת בחברה האמריקאית, כזו שמסרבת להגליד. כמעט עשרים שנים של עימות, שישה נשיאים דישדשו במי האפסיים הויאטנמיים, וגררו איתם מיליוני חיילים אל הביצה הזו, שרבים כל כך לא יכלו לה.
מה רצתה ארצות הברית להשיג בויאטנם? מה רצו הויאטנמים, ומה היה חלקה של הטלויזיה? במלחמה שהורידה את מעצמת העל החזקה בעולם על הברכיים, והעניקה לעולם אתוס חדש, שמשפיע על חיי כולנו עד היום

מפגש 6 5.9 19:00-20:30
איתי אנגל- מלחמות הבלקן והתפרקות יוגוסלביה: על מלחמות קרואטיה, בוסניה וקוסובו
המלחמה שהתחוללה ביוגוסלביה בראשית שנות ה-90 של המאה הקודמת קרעה את המדינה לגזרים והיתה איתות ראשון לרעיון שמדינות, כפי שאנחנו מכירים אותן, יכולות להתפרק לשלל קבוצות אתניות שלמעשה כלל לא מעוניינות לחיות האחת עם השנייה.
בהרצאה נשמע על ההיסטוריה של יוגוסלביה – מימי האימפריה העות׳מאנית והאימפריה האוסטרו-הונגרית, כיבושה בידי היטלר ושחרורה בידי כוחותיו של טיטו, עד פרוץ המלחמות בקרואטיה, בוסניה וקוסובו וגם נתייחס להסכם שנחתם לאחרונה ולפיו מכירה ישראל במדינת קוסובו וקוסובו מצידה פתחה שגרירות בירושלים.
לבסוף, נבין את המושג 'טיהור אתני' ונצפה בראיון נדיר של המרצה עם מי שהוגדר כאחד מפושעי המלחמה המבוקשים ביותר.

מפגש 7- 19.9 19:00-20:30
איתי אנגל- מלחמת העולם של אפריקה
הרחק מסוריה והרחק מכותרות העיתונים הסכסוך הקטלני ביותר על פני כדור הארץ מתרחש בשנים האחרונות באפריקה. יותר מחמישה מליון בני אדם נהרגו בקונגו (הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו) כשהמלחמה שם מלווה באונס שיטתי של נשים והתופעה של ילדים לוחמים.
בתחילת ההרצאה תהיה סקירה קצרה של ההיסטוריה של יבשת אפריקה ,הקולוניאליזם ש׳הוריש׳ את הסכסוכים בין השבטים,הג׳נוסייד ברואנדה בשנת 1994 ושורשי העימות בין שבטי ההוטו והטוטסי. ובהמשכה נעסוק בהשלכות הטבח ברואנדה על הסכסוך בקונגו ובפרוץ ׳מלחמת העולם של אפריקה׳ .

מפגש 8- 3.10 19:00-20:30
פרופ' דני אורבך- הטרור המודרני: מראשית המאה ה-20 ועד ימינו
מה זה טרור? הכל, ובמידה רבה לא כלום. בעשרות השנים האחרונות, נכנסו להגדרה לא רק פיגועים מכל הסוגים, אלא גם שלל תופעות שאי מי רצה לגנות או להוקיע. הכיבוש, אלימות במשפחה, מלחמות בין כנופיות פליליות, כל אלו הוגדרו, בנפרד וביחד, כטרור. בהרצאה הזאת, ננסה להסביר את הטרור כטקטיקה ספציפית מאד, שמטרתה להשיג אפקט רגשי על הקורבן ולגרות אותו להתנהגות בלתי זהירה. תוך כדי כך, נצלול לדוגמאות ממלחמת אלג'יר, הקונפליקט של ישראל מול חמאס, מלחמת עיראק השנייה והמערכה נגד דאע"ש.

למידע נוסף ולרכישת כרטיסים לחצו: "לאתר האירוע"

05ספטמבר 2021

מאירהוף

19:00

לאתר האירוע
מלחמות המאה העשרים

אירועים דומים


דילוג לתוכן