התרבויות הלא מוכרות של מרכז אסיה | טג'יקיסטאן וקירגיזסטאן

לאור הביקוש הרב, אקו טיול שטח ובית ציוני אמריקה מזמינים אתכם לערב נוסף בנושא התרבויות הלא מוכרות של מרכז אסיה – טג'יקיסטאן וקירגיזסטאן

מה בתכנית?

20:30 – מתחילים מהבטן עם כיבוד בוכרי

21:00 – הרצאה

22:00 – סרט

ההרצאה תתמקד בקירגיזסטאן וטג'יקיסטאן – בעקבות העמים והאנשים המאכלסים את שתי המדינות ההרריות והמרתקות של מרכז אסיה. בהרצאה יובא הסיפור שמלווה את הארצות הללו, אשר במשך מאות שנים שימשו כציר מקשר בין תרבויות המזרח הרחוק לתרבויות הקלאסיות של אירופה על תוואי דרך המשי. נלמד על התהוות התמהיל האתני המיוחד כל כך באזור, כשקבוצות מיעוטים נולדות מתוך האימפריות הגדולות ששלטו במרחב. נספר על השפעת הדתות שמעצבות את הנוף האנושי ואת המאמץ של מעצמות העולם החדש לדריסת רגל בחלקת האלוהים המופלאה זאת.

טג'יקיסטאן, הצנועה אך המרתקת, תישקף עבורנו מבעד לעיניי המקומיים ונופי רמת הפמיר הצחיחה. נפגוש ונשמע על כמה מנקודות ההתיישבות הנידחות בעולם, על כפרים עשויים לבני בוץ, נהרות שופעים, חקלאות מסורתית ונכיר את העם הכי נחמד שיש.

קירגיזסטאן, הירוקה והפראית, תפרוס עבורנו את סיפור חיי הרועים ואת מקור הקונפליקט בין צורות החיים המקבילות של הנוודות באזורי הספר, אל מול החיים ביישובי הקבע וערי המסחר הגדולות. ברקע ילוו אותנו נופי מדבריות גבוהים, הרים מושלגים וכרי דשא אינסופיים. ניסע על דרכים מרוצפות שרידי ממלכות עתיקות שנחקקו ברשמיו של מרקו פולו, נפגוש שיירות גמלים ושווקים ססגוניים, רעיונות וסחורות, כשכולם מסודרים לאורכו של המסע בתצרף ייחודי שרק היבשת המגוונת ביותר בעולם יכולה לספק.

על המרצה – גיל סדגת

אגרונום שמתמחה בגידול אבוקדו ובפירות סוב-טרופיים. אחרי שחצה את יבשת אסיה על דרך המשי בגיל צעיר והתאהב בתרבויות המרכז אסייתיות ובסין, הקים לעצמו בית נוודים קירגיזי בלב פרדס בפאתי העיר. גולנצ'יק לשעבר שמעדיף לטייל ברגל ושאהבתו לאדם הובילה אותו בשנים האחרונות לחיפוש אחר מפגש מעמיק עם בני העמים הטורקו-נורמאדים במרחב התפר של הרפובליקות של ברית המועצות לשעבר עם העולם המוסלמי. מאוהב בטג'יקים, מעדיף תה וחולם לטפס על החאן-טנגרי. מרצה לתרמילאים, שכותב על מסעות בעולם אך תמיד מתגעגע לפסוע בשבילי הנגב. בשנים האחרונות מדריך קבוצות בדרכים המגוונות של מדינות מרכז אסיה ומתכנן טיולים אישי באזור עבור כל שוחר מסע.

מיד לאחר ההרצאה יוקרן הסרט 'טנגרי שמים כחולים' שמביא את סיפורם של משפחת קירגיזיים נוודים. לאחר שעבד מחוץ לארצו, חוזר טמור אל כפר אבותיו הקטן בקירגיסטאן. למרות שמשפחתו כבר לא שם, בני הכפר מקבלים אותו כאחד משלהם. עד מהרה, טמור ואמירה, אישה מקומית נשואה, מתאהבים זה בזה. הם מנסים להסתיר את הרומן ללא הצלחה ולאחר שגונבה השמועה לאוזני בעלה של אמירה, הם בורחים להרים ולערבות בעודו דולק אחריהם.

 

28מאי 2019

מרתה

20:30

לאתר האירוע

אירועים דומים


צרו איתנו קשר
כל הזכויות שמורות לבית ציוני אמריקה

Powered By Siteix | Designed by Yael Freiman

דילוג לתוכן